Ağ İçin Uygun Ethernet Standardını Belirlemek

Anakart üreticileri iletişim ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunda ethernet kartlarının anakart üzerinde onboard (anakart üzerinde tümleşik) olarak yer almasını sağladı. Bugün piyasadaki birçok anakart üzerinde ethernet kartını onboard olarak görebilirsiniz. Bununla beraber gelişen teknoloji ile beraber çok değişik ethernet kartları üretilmiştir. Bunlardan biri de USB ethernettir. Ethernet kartlarına takılan bağlantı soketlerine RJ-45 konnektör denir. Bilgisayara bağlanan bir ethernet kartı her donanımda olduğu gibi- işletim sistemine ve dolayısıyla bilgisayara tanıtılmalıdır. Bu tanıtım için ethernet kartı ile beraber gelen disket veya CD ile gerçekleştirilir. Ethernet kartı bilgisayara takıldıktan sonra herhangi bir ağa bağlantı yapılırsa bu bağlantı için kırmızı çarpı işareti görülecektir.

  • Örnek olarak:  IEEE 802.x Standardı

İlk ağ, ethernetin orijinal versiyonuydu. 30 yıl önce “Xerox” firması çalışanları ve Robert Metcalfe tarafından tasarlanmıştı. İlk ethernet standardı 1980’de Digital Equipment Company, Intel ve Xerox firmalarının oluşturduğu konsorsiyum tarafından yayınlandı. Bu standardı kullanan ilk ürün de 1980’in başlarında satıldı. Ethernet iletimi koaksiyel kablo tarafından yapılıyordu. 1985’te IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), lokal ve metropol ağlar için standart yayınladı. Bu standartlar 802 standartları olarak bilinir. Bunun gibi bir çok stardatlarda mevcuttur.

erdem

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard. Google

0 yorum: