Yazılım ve Ağ Kavramlarının Yabancı Dildeki Karşılıklarını Kullanmak

04:34 , 0 Comments

Arkadaşlar bu konu hakkında sürekli mail almaktayım .Bu konuya gerçekten ihtiyaç olduğunu farkettim ve kendi derlemelerimle size birkaç yazılım ve ağ kavramlarının yabancı dildeki karşılıkları nelermiş onlardan bahsedeceğim

YAZILIM TERİMLERİ 

İşletim Sistemi : İşletim sistemi bir bilgisayar sisteminde kullanıcı ile iletişim sağlayan yazılımdır, donanım ve yazılım kaynaklarının eşit bir şekilde tahsis edilmesini sağlar.

Açık Kaynak İşletim Sistemi : Kaynak kodları halka açıktır, dağıtımı serbesttir ve ücretsizdir.

Lisans : Yazılım üreticilerinin haklarını koruyan bir sözleşme metnidir ve kullanım şartlarını belirler.

Kurulum : Yazılım dosyalarını kurmaya verilen genel addır.

Bölüm : Sabit diske İşletim sistemini yüklerken etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla sabit diskin tahsis edilmesidir.

Biçimlendirme : İşletim sistemi yüklenirken sabit diskteki tüm bilgilerin silinmesidir.

Sürücü : Donanım birimlerini işletim sistemine tanıtmak için gerekli dosyaların tümü.

Sürüm : Bir yazılımın farklı dönemlerde duyurduğu varyasyonlar.


AĞ TERİMLERİ


Sistem ve Bakım

Sistem Geri Yükleme : Bir önceki sorunsuz konfigürasyon için sistem dosyalarını ve bilgisayar programlarını geri yükleyerek sorunu giderme.

Birleştirme : Birleştirme bir birim içindeki kırık verilerin birleştirilmesi sürecidir.

Disk Kontrol/Denetleme : Sürücü veya sürücülerde hata denetiminin yapılması işlemidir

Disk Temizleme : Bir sabit diskteki gereksiz dosyaları azaltmak ve sabit diskteki boş alanları artırarak bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlamak.

Kayıt Defteri Düzenleyici : Sistem donanımı hakkında önemli bilgileri içeren, yüklü programları, bilgisayardaki tüm kullanıcı hesap profillerini ve ayarları tutan veritabanıdır.

Aygıt Yöneticisi : Yükleme, görüntüleme ve bilgisayara bağlı tüm cihazların yönetimini sağlar.


Denetim Masası

İşletim sistemi konfigürasyon ihtiyaçlarınızın tümü için merkezi bir konumdur. Denetim masası kategori görünümündedir ve sekiz kategori vardır. Denetim masasını hem büyük hem de küçük simgelerle görüntüleyebilirsiniz.

Sistem ve Güvenlik

Sistem performansı, yönetimsel ve güvenlik ile alakalı görevleri kullanabilmek için tüm araçları içerir.

Ağ ve İnternet Kontrol Paneli

İşletim sisteminin çalışmasını kontrol etmenize ve düzenlemenize izin verir.

Donanım ve Ses Kontrol Paneli

Donanım ve Ses kategorisi Denetim Masasında üçüncü sıradadır ve şu araçları içerir; diğer donanım ve yazıcıları ekleme kaldırma, sistem seslerini değiştirme, güç yönetimi, sürücü güncelleme ve daha fazlası.

Programlar

Programlar kategorisi Denetim masasında dördüncü sıradadır ve programları kaldırmak, eklentileri yönetmek, Windows özellikleri ve daha fazlasını kullanmak için tüm araçları içerir.

Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması

Kullanıcı hesapları ve Aile Koruması kategorisi denetim masasında beşinci sıradadır ve kullanıcı hesap ayarlarını ve şifrelerini değiştirmek, ebeveyn kontrollerini kurmak, kimlik bilgilerini yönetmek ve daha fazlası için tüm araçları içerir.

Görünüm ve Kişiseleştirme Kontrol Paneli

Görünüm ve Kişiselleştirme kategorisi denetim masasında altıncı sıradadır ve masaüstü simgelerinin görünümünü değiştirmek, çeşitli masaüstü temaları ve ekran koruyucuları uygulamak, görev çubuğu ve  başlangıç menüsünü özelleştirmek ve daha fazlasını kullanmak için tüm araçları içerir.

Saat, Dil ve Bölge

Saat, Dil ve Bölge kategorisi denetim masasında yedinci sıradadır ve tarihi, saati, dili, rakamları, para birimi ve daha fazlasını değiştirmek çin kullanılan araçların tümünü içerir.

Erişim Kolaylığı Erişim kolaylığı kategorisi denetim masasında sekizinci sıradadır ve bilgisayarınızın görsel işitsel ayarlarını yapmak ve hareketliliğin yanısıra ses komutları ile bilgisayarınızı kontrol etmek için yapılandırma kullanmak için tüm araçları içerir.

Pencereler

Bir program,dosya yada klasör açtığınızda ekranınız bir kutu yada pencere adı verilen bir çerçeve içerisinde görünür (windows işletim sistemi adını buradan alır)

Çünkü Windowsun heryerinde pencereler vardır, bu onların nasıl hareket ettiği, boyutlarının nasıl değiştiğini veya nasıl uzaklaştırıldığını anlamak için önemlidir.

Bir Pencerenin Bölümleri

Her pencerenin içeriği farklı olsa da tüm pencerelerde bazı şeyler ortaktır. Bunlardan birisi, pencereler daima masaüstünde ana çalışma ekranı olarak görünür.

Buna ek olarak çoğu pencerede ortak basit kısımlar vardır.

erdem

Some say he’s half man half fish, others say he’s more of a seventy/thirty split. Either way he’s a fishy bastard. Google

0 yorum: